Глід колючий

(Crataegus oxyacantha)

Місце заготівлі: Західна Україна.

Опис

Глід звичайний є великим чагарником або невеликим деревцем з несиметричною кроною, що досягають у висоту 3-8 м, рідко до 12 м. Кора старих гілок світло-сіра; гілки оливково-або червонувато-коричневі; молоді пагони м'яко-волосисті, пізніше голі. Колючки довжиною 0,6-2,5 см, у культурних екземплярів нечисленні, іноді є також облистяні колючки. Бруньки яйцевидно-округлі, довжиною 2-3 мм. Листя – голі, тонкі, на початку папероподібні, потім досить щільні, з верхньої сторони темно-зелені, з нижньої – світло-зелені, в контурі зворотнояйцеподібні, довжиною 2-6 см, шириною 2-5 см; нижнє листя цілісні, лише на вершині зубчасті, інші - трилопатеві, лопаті частіше тупі, рідше гоструваті, городчато-зубчасті, рідше острозубчасті, середня іноді тринадрізна; на неплодоносних пагонах - більші, ширші і глибше розсічені, 3-5-роздільні. Черешки повстяно-опушені, довжиною 0,8-2,0 см. Суцвіття прямостоячі, рідкісні, 6-12-квіткові, з довгими голими осями і квітконіжками. Квітки діаметром 1,2-1,5 см, білі чи рожеві; чашолистки широкі, овально-трикутні, розпростерті; тичинок 18-20, з червоними пильовиками; стовпчиків 2, рідше 3. Плоди еліпсоїдальні, яйцеподібні або майже кулясті, неясно граністі, червоного або червоно-коричневого кольору, рідше жовті або білуваті, діаметром 7-10 мм, соковиті. Кісточки в числі 2-3, довжиною до 7 мм, шириною 5-6 мм, опуклі, з 2-3 борозенками зі спинного боку та плоскі, звивисто борозенчасті з черевного боку. Цвітіння у травні-червні. Плодоношення із серпня.

Використовувані частини: використовують листя, квіти та плоди глоду. У листі та квітках містяться хлорогенова, кавова, кратегусова та ряд інших кислот, флавоноїди, гіперозид, кверцетин, витексин, ефірна олія (до 0,2 %), триметиламін. У плодах виявлені урсолова, хлорогенова, виннокам'яна, кавова та лимонна кислоти, β-ситостерин, сапоніни та флавоноїди, аскорбінова кислота, каротин, дубильні та гіркі речовини, сорбіт, холін, ацетилхолін та жирна олія.

Збирання та заготівля: квітки (з листками або без них) заготовляють на початку цвітіння рослини, коли частина квіток ще не відкрилася. Сушать у тіні. Вихід сухої сировини 18–20%. Термін придатності – 1 рік. Плоди збирають після повного дозрівання. Сушать при температурі 50-60°С. Вихід сухої сировини – 40%. Термін придатності – 2 роки.

Застосування: плоди та квіти використовуються у народній медицині при ревматизмі, набряках, атеросклерозі, підвищеній функції щитовидної залози, мігрені, психічних розладах у клімактеричному періоді, епілепсії, гіпертонічній хворобі. Кора молодих гілок, зібрана провесною, — як протилихоманковий і в'яжучий засіб, а також при проносі. Галенові препарати глоду колючого виявляють кардіотонічну, спазмолітичну, гіпотензивну, седативну та десенсибілізуючу властивості. Глід збільшує силу серцевих скорочень, регулює кров'яний тиск (підвищений – знижує, знижений – підвищує), зменшує збудливість нервової системи. При вживанні глоду сон стає глибоким, спокійним та тривалим, після пробудження не настає стан психічної пригніченості. Слід зазначити, що спрямованість терапевтичної дії препаратів глоду залежить від дозування. Якщо малі дози мають тонізуючий вплив на серцевий м'яз, то великі дози є чудовим спазмолітичним та седативним засобом. Занадто великі дози, що в 4-5 разів перевищують призначення, викликають зайву сонливість та уповільнення пульсу. Препарати рослини не токсичні, не мають кумулятивних властивостей і не викликають побічних явищ. Їх використовують при різних захворюваннях серцевого м'яза (зокрема при коронарних порушеннях, що супроводжуються симптомами стенокардії); при гіпертонічній хворобі, особливо при її склеротичній та вегетативно-нервовій формах; при артеріосклерозі, нервово-психічному збудженні, запамороченні, при гострому суглобовому ревматизмі. Препарати глоду зменшують збудливість нервової системи та усувають хворобливі симптоми, характерні у клімактеричний період. Квітки та плоди глоду колючого використовуються окремо або в комплексі з іншими лікарськими рослинами.

Рецепти:

- у продажу є настойка глоду, її приймають по 30-50 крапель 3-4 рази на день до їди, рідкий екстракт глоду - по 20-30 крапель 3 рази на день до їди з водою.

у домашніх умовах настій готують із квіток або сушених плодів (плоди попередньо потовкти). Добова доза – 1 столова ложка квіток або 2 столові ложки плодів наполягти з 1,5 склянки окропу, випити за 3 рази за 30 хвилин до їди.

тонізуючий трав'яний настій: по 2 столові ложки плодів глоду та шипшини, 1 столова ложка трави кропиви, по 1 чайній ложці коренів родіоли рожевої та заманихи, 2 л води. Усі інгредієнти висушити, засипати в термос, залити. Настоювати 6 годин. Застосовувати 2-3 рази на день по 0,2 л як тонізуючий, антидепресантний та імуностимулюючий засіб. Останній прийом можливий пізніше 5 годин вечора.

Написати відгук

Увага: HTML не підтримується!
    Погано           Добре

Глід колючий 50 г (ягоди)

  • Виробник: Фітонія
  • Код Товару: 018
  • Наявність: На складі
  • 23.00грн