Живокіст лікарський

(Symphytum officinale)

Місце заготівлі: Західна Україна.

Опис

Сімейство бурачникових. Багаторічна трав'яниста рослина. Корінь довгий, вертикальний, веретеноподібний, гіллястий, вгорі товщиною до 2 см, м'ясистий, зовні чорно-бурий, що переходить вгорі в коротке товсте кореневище. Стебло (один або кілька) товсте, гіллясте, 0,3-1 м, покрите, як і листя, відхиленими жорсткими, при підставі потовщеними волосками. Листя чергове, жорстке, з нижнього боку з сильно виступаючими сітчастими жилками; нижнє листя велике, яйцеподібне або довгасто-ланцетоподібне, звужене в короткий крилатий черешок; верхні - поступово зменшуються, ланцетоподібні, сидячі. Квіти середньої величини, правильні, обох статей, підпестичні, пониклі, без приквітків, зібрані верхівковими або пазушними, до розпускання равликоподібно завитими, односторонніми кистями (завитками). Чашка неопадаюча, глибокоп'ятироздільна; чашкові частки ланцетоподібні, загострені, під час цвітіння притиснуті до трубки віночка. Віночок опадаючий, жовтуватий, білий, фіолетовий або брудно-пурпурний, трубчастий, вгорі здутий, майже дзвіночора розширений, з широкоп'ятизубчастим, злегка відігнутим краєм, у зіві з 5 ланцетоподібними, по краях залізисто-зубчастими конями ками, які коротші за краї віночка; зубці 3-кутні. Тичинок 5, що чергуються з лусочками; тичинкові нитки шилоподібні, що виходять із трубки віночка біля самого входу до неї; Пильовики 2-гніздні, довгасті, внизу серцеподібні, догори загострені, жовті, прикриті порожнистими лусочками віночка. Товкач один; зав'язь верхня, що сидить на підпестичному диску, 4-лопатевий, 4-гніздний, у кожному гнізді по одній сім'япочці; стовпчик ниткоподібний, що виходить із проміжку між лопатями, голий, трохи перевищує віночок, що закінчується головчастим 2-лопатевим рильцем. Плід сухий, що розпадається при дозріванні на 4 горіхи, з проміжку між горішками виходить стовпчик, що зберігається при плоді. Горішки однонасінні, чорно-бурі, блискучі, косояйцеподібні, при основі з білим конусоподібним придатком (рубчиком), який оточений товстим кільцевим зубчастим валиком. Насіння довгасто-яйцевидне, чорно-буре, що заповнює всю порожнину горіха. Зародок прямий, з маленьким, зверненим догори корінцем. Цвіте з травня до вересня.

Використовувана частина: кореневище, воно містить складну органічну речовину алантоїн, що має протипухлинну активність, дубильні речовини, холін, слизу, глікозидні речовини, інулін, камеді, смоли, ефірну олію. У коренях також знайдені алкалоїди лазіокарпін і циноглоссін, які мають курареподібні властивості. Сухий корінь зовні чорний, глибокоподовжньо-зморшкуватий, що легко ламається, в зламі гладкий, воскоподібний, білуватий, майже без запаху, слизового, злегка в'яжучого солодкуватого смаку.

Збір та заготівля: корінь живокосту збирають восени, з в'яненням надземної частини. Ретельно промивають у холодній воді. Висушують під навісом або в приміщенні, що добре провітрюється, без доступу сонячних променів. Термін зберігання – 3 роки.

Застосування: в даний час в науковій медицині живокіст практично не застосовують, хоча раніше його рекомендували при переломах, а також як обволікаючий і пом'якшувальний засіб при захворюваннях верхніх дихальних шляхів. У народній медицині його застосовували і застосовують дуже широко для ванн, обмивань і компресів при переломах і вивихах, забитих місцях, болях у суглобах, золотусі, різних шкірних захворюваннях і особливо для лікування старих, погано гояться ран і виразок. Порошок коренів служить кровоспинним засобом при носових та інших зовнішніх кровотечах. Спиртову настойку коренів використовують для протизапальних і болезаспокійливих компресів При переломах кісток, забитих місцях, ревматичних і подагричних болях, ранах і виразках застосовують мазь з коренів.

Рецепти:

- приготування відвару: 3 столові ложки коренів нагрівати 1/2 години в 1/2 л води в закритому посуді на легкому вогні, не доводячи до кипіння, настоювати 4 години, процідити. Вживати для ванн, обмивань та компресів.

- при переломах: 10 г або чайну ложку коренів живокосту залити 200 мл окропу, кип'ятити 30 хвилин на невеликому вогні, процідити. Приймати по десертній ложці кожні 2 години. Для приготування компресів відвар готується із розрахунку 40-50 г коренів на 200 мл води.

- при переломах: 20 г або 2 ч. ложки коренів живокосту залити 300 мл холодної кип'яченої води, настоювати 8 годин, отриманий настій злити, а сировину, що залишилася, залити 200 мл окропу, через 10 хвилин процідити і змішати обидва настою. Приймати по 500 мл на день по кілька ковтків на прийом.

Написати відгук

Увага: HTML не підтримується!
    Погано           Добре

Живокіст лікарський 50 г (корінь)

  • Виробник: Фітонія
  • Код Товару: 079
  • Наявність: На складі
  • 38.00грн