Меліса лікарська

(Melissa officinalis)

Місце заготівлі: Західна Україна.

Опис

Сімейство губоцвіті. Багаторічна трав'яниста рослина. Сильногіллясте прямовисне кореневище з численними мочкуватим підрядним корінням і декількома горизонтальними 4-гранними м'ясистими підземними пагонами, що виростають у стебла. Стебла 60-125 см, прямостоячі, гіллясті, 4-гранні, короткопухнасті. Листя супротивне, довгочерешкове, до 6 см, шириною до 3 см, довгасто-овальне або яйцеподібне, тупі або злегка загострене, біля основи закруглене або серцеподібне, слабозморшкувате, по краях з рідкими округлими великими зубчиками, з верхнього боку темно-зелені, знизу світлі, вздовж жилок волосисті; верхнє листя менших розмірів, з короткими черешками, біля основи клиноподібні; листові черешки жолобуваті, зверху волохати. Квіти середньої величини, неправильні, двостатеві, підпестичні, на коротких квітконіжках, що сидять у пазухах верхнього листя, кожна квітка підперта маленьким довгастим загостреним цілокраїм приквітником. Чашка неопадаюча, дзвінкова, 2-губа, з тринадцятьма поздовжніми жилками, злегка волохата, верхня губа плоска, відігнута, з трьома короткими 3-кутними загостреними зубчиками; нижня губа загнута всередину, 2-роздільна, з вузькими гострими часточками; зів чашечки волохатий. Віночок опадаючий, білий або з рожевим відтінком, довше чашечки, 2-губий; трубка віночка до основи звужена, догори лійчасто розширена, вигнута, посаджена у напрямку до губи рідкими короткими волосками; верхня губа пряма, округла, виїмчаста; нижня – нахилена, 3-лопатева; середня лопата більша за бічні. Тичинок 4; тичинкові нитки тонкі, голі, нижньою частиною прирослі до трубки віночка, пильовики 2-гніздні, з розхідними пильовиковими мішками, що розкриваються поздовжньою тріщиною. Товкач з 4-гніздним 4-лопатевим верхнім зав'яззю, що сидить на напівкулястому 4-зубчастому диску; стовпчик ниткоподібний, рильце 2-роздільне, із загнутими лопатями. Плід сухий, із 4 маленьких гладких бурих однонасінних горішків. Цвіте у липні та серпні.

Використовувана частина: листя і верхівки трави. Листя з приємним лимонним запахом і злегка в'язким, гіркувато-пряним смаком. Олія – жовта прозора рідина. Має приємний лимонний запах. Сильний лимонний запах меліси обумовлений ефірною олією, що складається з цитралю, цитронеллалю, мирцену та гераніолу. У рослині виявлені слиз, смоли, гіркоти, аскорбінова кислота (до 150 мг%), дубильні речовини, кавова, олеанова та урсолова кислоти. У насінні міститься до 20% жирної олії.

Збирання та заготівля: листя збирають під час цвітіння і сушать при температурі не вище 35°С. Термін зберігання – 2 роки. Мелісову ефірну олію отримують зі свіжих рослин шляхом перегонки з водяною парою.

Застосування: настої меліси уповільнюють дихання, уріжають серцеві скорочення, знижують артеріальний тиск та діють седативно на нервову систему. Використовують при неврозах, депресії, істерії, мігрені, підвищеної статевої збудливості та безсоння, при гіпертонії, атеросклерозі, запамороченні, при шумі у вухах та при серцебиття. Рекомендується при болях у шлунку та кишечнику, при поганому апетиті, при хронічних запорах та метеоризмі, а також при недокрів'ї та подагрі. У народній медицині мелісу застосовують при жіночих хворобах і називають її «маточником».

Рецепти:

– 1 столову ложку трави наполягають із 2 склянками окропу (добова доза).

приготування настою: 3 чайні ложки нарізаного листя меліси (і/або верхівок квітучих пагонів) залити 1 склянкою окропу і настоювати під кришкою 10 хв. Приймати щодня по склянці 3 десь у день.

- приготування настою для ванни: 50-60 г листа меліси залити 1 л води, нагріти до кипіння, відставити і через 10 хвилин процідити. Цей настій вилити у ванну, наповнену водою.

- для зменшення задишки, при болях у серці, прискореному серцебиття, зниженому кров'яному тиску користуються такими ліками: 1 частина сухої рослинної сировини на 10 частин води, п'ють по 1 столовій ложці 3-4 рази на день.

- при запамороченні: приймати по 40-60 крапель соку меліси, віджатого з листя, зібраного до цвітіння, з 1 чайною ложкою меду на молоці 5-6 разів на день.

Написати відгук

Увага: HTML не підтримується!
    Погано           Добре

Меліса лікарська 50 г

  • Виробник: Фітонія
  • Код Товару: 073
  • Наявність: На складі
  • 28.00грн