Золототисячник звичайний

(Centaurium erythraea)

Місце заготівлі: Західна Україна.

Опис

Одна-або дворічна трав'яниста рослина. Корінь прямовисний, дерев'янистий, короткий, простий або гіллястий, звивистий, буро-жовтий. Стебло прямостояче, 4-гранне, голе, іноді знизу гіллясте, висотою 15-35 см, товщиною близько 2 мм. Листя цілокраї, 3 або 5 поздовжніх жилок, зовсім голі; нижнє листя зібране в прикореневу розетку, зворотнояйцеподібне, донизу звужене в короткий черешок, вгорі тупі або короткогострі, довжиною до 5 см, шириною до 2,5 см; стеблові листки супротивні, напівстеблооб'ємні, довгасто-овальні або лінійно-ланцетоподібні, до верхівки стебла поступово зменшуються. Квіти середньої величини, 1 см у поперечнику, обох статей, підпестичні, правильні, зібрані на кінці стебла густою розлогою щиткоподібною волоті. Чашка неопадаюча, 5-гранна, довго-5-зубчаста, коротше трубки віночка; зубці лінійно-шилоподібні, удвічі довші за чашкову трубку. Віночок неопадний, рожевий, іноді білий, гвоздоподібний, з білуватим довгим циліндричним зав'яззю і 5-роздільним відгином; частки віночка довгасто-яйцеподібні, при підставі з жовтуватою плямою. Тичинок 5, що чергуються з частками віночка, тичинкові нитки тонкі, нижньою частиною приросли до трубки віночка, вгорі - вільні; пильовики довгасто-лінійні, при підставі злегка виїмчасті, 2-гніздні, що розкриваються поздовжніми тріщинами всередину квітки, після розпилення пилку спірально закручуються. Товкач один, утворений зрощенням двох плодолистків; зав'язь верхня, довгасто-лінійна, з двох протилежних сторін злегка стиснута, догори звужена, 2-гніздна, що містить у собі численні сім'япочки; стовпчик один, короткий, ниткоподібний, що зберігається при плоді; рильце 2-роздільне, з плоскими, лопатчастими, донизу звуженими в короткий нігтик лопатями. Плід – циліндрична, 2-гніздна, багатонасінна коробочка, що розкривається двома стулками. Насіння численне, дуже дрібне, обратнояйцевидне, сітчасто-ямчасте, червоно-буре. Зародок циліндричний, зі зверненим донизу корінцем. Цвіте з кінця червня до вересня.

Використовувана частина: надземна частина рослини. Вона без запаху, гіркого смаку. У траві золототисячника звичайного містяться 0,6-0,95% алкалоїдів (переважно генціанін), гіркі глікозиди (еритаурин, еритроцентаурин та ін.), флавоноїди (апігенін, апіїн, астрагалін, кверцимеротрінен, кемп , рутин, хризоериол та ін), тритерпеноїди (переважно олеанолова кислота), фітостерини, ефірна олія та вуглеводи (глюкоза, фруктоза, сахароза). У свіжій траві містяться аскорбінова кислота та каротиноїди, але при сушінні вони майже повністю руйнуються.

Збір і заготівля: збирають під час цвітіння (у червні-липні) перед розпусканням квіток, поки прикореневе листя не почало жовтіти і сохнути. Сушать у тіні на повітрі або в приміщенні, що добре провітрюється, розкладаючи траву в один шар. Термін зберігання – 2 роки.

Застосування: використовують як гіркоту для збудження апетиту та покращення травлення. У вигляді відвару або настою траву застосовують при гастриті, викликаному зниженою кислотністю шлункового соку, при деяких диспепсіях, метеоризмі, захворювання печінки, жовчного міхура і нирок. Трава золототисячника входить до складу апетитних та шлункових зборів. Вино, настояне на золототисячнику, зміцнює організм, збуджує апетит, сприяє травленню і благотворно впливає на жовчний міхур. Золототисячник дуже ефективний при нервовій анорексії – психогенно обумовленому відсутності апетиту у дівчат. Крім того, настій допомагає при нервовому та фізичному виснаженні.

Рецепти:

- приготування настою: 1 чайну ложку трави заливають склянкою холодної кип'яченої води і настоюють 6-8 годин, періодично помішуючи, і проціджують. Застосування: п'ють перед їжею непідсолодженим.

настоянка на вині: суміш із 6 ст. л. перцевої м'яти та трави золототисячника (1:1) та нарізаний (зі шкіркою) лимон заливають 1 л напівсухого білого вина, настоюють 10 днів і проціджують. Застосування: чарку цього вина рекомендується пити перед обідом у міру потреби або регулярно.

- поліпшення апетиту, гастрит з підвищеною секрецією, холецистит, гепатит, нудота, метеоризм: 20-30 г трави на 1 л окропу, настояти, процідити. Застосування: по 12 склянки 3 рази на день за 30-40 хвилин до їди.

- холецистит, гастрит з підвищеною секрецією, запор: траву золототисячника звичайного, розтерту в порошок, приймати по 1-2 г кілька разів на день, запиваючи 12 склянки кип'яченої води.

- печія, нудота, поліпшення апетиту, запор, цукровий діабет: 10 г сухої подрібненої трави залити 50 мл 40% етилового спирту або горілкою, настоювати протягом 7-10 днів, процідити. Застосування: по 20-30 крапель 3 десь у день 15 хвилин до їжі.

Написати відгук

Увага: HTML не підтримується!
    Погано           Добре

Золототисячник звичайний 50 г

  • Виробник: Фітонія
  • Код Товару: 050
  • Наявність: На складі
  • 50.00грн